كتاب بالا رودی ها پایین رودی ها

توضیحات محصول

كتاب بالا رودی ها پایین رودی ها نوشته خسرو شاهانی

در 10 دی 1308 شمسی ، مطابق با اول ژانویه 1929 میلادی ، در نیشابور به دنیا آمدم . ( اینکه می بینید ، مردم مختلف جهان و کشورهای اروپایی و دنیای مسیحیت ، شب اول ژانویه را جشن می گیرند ، قسمت اعظمش بخاطر تولد من است .

– آغاز به کار رسمی مطبوعاتی از اول 1334 در روزنامه یِ خراسان مشهد و 3 سال همکاری با این روزنامه ، علاوه بر نوشتن داستان کوتاه طنزآمیز ، نوشتن دو ستون با نام ( شوخی و خنده ) به نظم ونثر .

– 1337 . آمدن از مشهد به تهران و همکاری با روزنامه ی ِ جهان و نوشتن 3 تا 4 ستون مطلب طنزآمیز و انتقادی با نام ( از هر دری سخنی ) .

– از سال 37 تا 38 ، همراه با کار در روزنامه یِ جهان ، خبرنگار پارلمانی روزنامه ی ِ ( پُست تهران ) .

– 1338 . نوشتن برنامه یِ ( گفتنی ها ) برای رادیو .

-در سال 38 ، قطع همکاری با روزنامه یِ ( پست تهران ) و آغاز همکاری با روزنامه ی ِ کیهان به عنوان خبرنگار ، که تا سال 58 ادامه می یابد . بین سالهای 42 تا 45 ، نوشتن هفتگی ِ صفحه ای طنز به شکل داستان و مقاله برای کیهان ، با نامهای ( جنجال برای هیچ ) و ( بین دو سنگ آسیا ) و ( مسافرت بدون گذرنامه ) .

– از اول مهرماه 1341 ، به دعوت علی اصغر امیرانی ، آغاز همکاری با مجله ی ِ خواندنیها که هفته ای دو شماره ( شنبه ) و ( سه شنبه ) چاپ می شد و نوشتن 3-4 صفحه طنز با نام ( در کارگاه نمدمالی ) که تا خردادماه 58 ، ادامه می یابد .

– پس از 1357 ، آثار طنزآمیز او علاوه بر آتیه ، در نشریات گل آقا و در مجله ی ِ جدولکنکاش زیر عنوان ( گل گشت ) نیز به چاپ رسیده است .

– از سال 1346 چاپ آثار وی در ارمنستان و دیگر جمهوری های شوروی سابق و مسکو توسطجهانگیر درّی استاد کرسی ادبیات فارسی دانشگاه مسکو در تیراژهای پنجاه هزار ، صدهزار و چهارصدهزار در مجلات ستاره سرخ ، جوانان شوروی و آسیا و آفریقای امروز به چاپرسیده است . همچنین اکثر مجلات کشورهای اروپای شرقی آثار او را منتشر کرده‌اند .

– خسرو شاهانی ، در اردیبهشت 1381 ، درگذشت .

فعلا نظری موجود نیست.

نقد خود را اضافه کنید