کتاب دیوان فرصت الدوله شیرازی

توضیحات محصول

دیوان فرصت الدوله شیرازی

میرزا محمد نصیرالحسینی ملقب به میرزا آقا و فرصت الدوله که در شعر فرصت تخلص می‌کرد و بیشتر به فرصت شيرازي معروف است شاعر، نقاش، موسیقی دان و ادیب ایرانی بود.

او فرزند جعفر بود و در سال ۱۲۷۱ه.ق. در شيراز متولد شد. علاوه بر علوم فقه و اصول و کلام و فلسفه و منطق به علم حدیث نیز روی آورد. وی از شاگردان خاص  شيخ مفيد بود.

فرصت‌الدوله در بنیان فرهنگ نوین در ایران نقش مهمی داشت. فرصت به اروپا نیز مسافرت کرد و از کسانی بود که برای مشروطیت فعالیت زیاد داشت. فرصت الدوله نه فقط زبان انگلیسی و فرانسه را فرا گرفت بلکه از دانشمندی آلمانی خط میخی را هم آموخت و احتمالا اولین ایرانی است که خط میخی را می‌دانست.

مدتى از عمر خود را در هندوستان و عراق به سیر و سیاحت گذراند و هنگام بازگشت به شيراز به اتفاق شعاع السلطنه، حاکم فارس، به تهران آمد و نزد مظفر الدين شاه رفت و لقب فرصت ‏الدوله یافت. در اوان مشروطیت به سمت نخستین رییس معارف و اوقاف فارس منصوب گریدد. وى تا پایان عمر مجرد زیست.

 

فرصت الدوله در سال ۱۳۳۹ ه.ق. در  شيراز درگذشت و درجوار آرامگاه حافظ (حد فاصل قبر ا اهلي شيرازي و محمد هاشم ذهبي) دفن شد.برای خرید کتاب دیوان فرصت الدوله شیرازی در خدمتیم

فعلا نظری موجود نیست.

نقد خود را اضافه کنید